Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Condens glaf

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Condens glaf

Buna ziua! Am inchis balconul vara aceasta si acum iarna se uda peretele sub glaf cam 20 cm. Balconul este la ultimul etaj deci acoperit cu tabla. Este izolat cu polistiren la exterior. Vecinul de dedesubt are balconul deschis. Am pus calorifer și nu se mai uda peretele dar pe glaf tot apare condens și se mai scurge pe perete. Termopanul este pus peste glaf și am înțeles că asta este cauza..glaful fiind rece in exterior este rece și în interior. Ce solutii ar fi ca sa il izolez cumva?
    Ultima editare de Gemini; 21.ian.2019, 19:02.

Ce fel de glaf? Postati foto va rog.

Comentariu

Glaful este din tabla.. ce se vede alb peste este polietilena expandata..nu se produce condens pe ea..am incercat sa pun si pe margine dar am folosit o polietilena mai groasa si nu se mula perfect si silicon obisnuit care s-a dezlipit si apa se scurgea pe lângă. dacă aș folosi polietilena mai subțire și silicon rezistent la umezeala ar fi eficient? sau ce alte soluții aș avea?

Comentariu

sub glaf este polistiren cu care am acoperit spuma cu care am umplut golurile dintre zidărie și glaf.

Comentariu

Glaful are o parte in exterior si una in interiorul balconului? Daca el comunica cu exteriorul, fiind dintr-un metal poate fi influentat de temperaturile exterioare si fiind rece produce condens la interior.

Comentariu

da are o parte in exterior..am înțeles ca asta este cauza. atunci cand a pus termopanul nu am știut m-am gândit ca cel care pune se pricepe mai bine cum trebuie pus. dar acum ce solutii ar fi?

Comentariu

Nu ar fi trebuit sa fie montat asa, a fost o greseala montarea tamplariei peste glaf. Va trebui sa eliminati glaful de pe interior, pe cat posibil si putin sub tamplarie, apoi inchideti rostul. Cat timp va fi supus exteriorului, partea la de interior din glaf va produce condens la temperaturi reduse. In locul glafului metalic la interior utilizati un glaf din PVC sau chiar din lemn daca aveti pe cineva sa il bricoleze.

Comentariu

dar cum? sa il tai? cu ce?

Comentariu

am văzut ca sunt adaptoare care se potrivesc la bormașina. mulțumesc pentru răspunsuri!

Comentariu

Se poate scoate glaful de sub tamplarie si monta doar la exterior. Rostul rezultat sub tamplarie se umple cu spuma poliuretanica. Va fi nevoie de glafuri noi la exterior si de altele la interior.
                    Taierea glafului actual se poate face cu o unealta multifunctionala dar ar fi o solutie de compromis.

Comentariu

dacă reușesc să il scot cumva nu afectează structura tâmplăriei? dacă il tai și izolez bine ar aparea vreo problema?

Comentariu

nu am cum sa il scot e prins cu dibluri si de zidarie si de tâmplărie.nu asa e normal?

Comentariu

Tamplaria nu o poate afecta. Nu avem cum sa sa intuim cum este prins, probabil a fost alta greseala.
                          Daca reusiti sa ilscoateti se poate reface golul fara a avea ulterior probleme. Ramane de vazut cum gasiti pe cineva sau cum reusiti sa il scoateti, daca identificati cum a fost prins.

Comentariu

glaful este prins cu suruburi de zidarie si tâmplăria este prinsa cu suruburi de glaf. deci nu pot sa il scot. daca tai partea interioara scot șuruburile cu care e prins glaful de zidarie si tâmplăria rămâne prinsa de bucata exterioara de glaf care nu e prinsa de zidarie.si atunci tâmplăria mai are destula rezistenta? ca si susținere întreb?

Comentariu

Se pot scoate suruburile tamplariei si dupa ce executati lucrarea se vor fixa la loc.

Comentariu

Procesare...
                              X