+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 20 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 193

Subiect: Mobilier pentru bucatarie

Mobilier pentru bucatarie

Doresc sa achizitionez mobilier pentru bucatarie si se pare ca este o problema destul de grea. Indraznesc sa va rog sa sa ma ajutati cu adrese unde pot gasi mobila pentru bucatarie la preturi mai convenabile. Aveti o sugestie legata de depozite sau magazine de prezentare mobila? Va multumesc anticipat.

P.S. Nu credeam ca este atat de greu sa alegem mobila!
    stefa

Mobila pentru bucatarie la preturi convenabile este cea executata la micii producatori interni care s-au adaptat la cerintele pietei. Aceasta mobila poate fi achizitionata direct de la producator sau din depozitele de mobila.

Cel mai ieftin gasesti la magazinele mari gen hipermarket sau la magazinele specializate. Asta daca nu te lasi amagita de "meseriasu'" care ti-o face la tine in casa si fara factura.
    Depinde ce cauti: calitate sau pret. Mobila de bucatarie demonstreaza cel mai bine principiul conform caruia nu exista ieftin si bun.
    E bine sa stii la ce sa te uiti inainte de a lua decizia de cumparare.

Depre subiectul mobila de bucatarie sunt fff multe de spus . O vrei la comanda (personalizata) su o cumperi din magazin si ori este prea mica ori prea mare . Ce dotari vrei sa aiba bucataria .Cu electrocasnice incluse? cu cosuri tip joly. O vrei pe colt sau linie simpla. Deci prin urmare cauta sfatul meu un atelier mai mic sau mai mare de mobila la comanda si in pret sa fie incluse si transportul si montajul (eu asa fac).Pentru dotari atasej niste poze.

daca dau comanda de mobila gasesc separat sa cumpar suport din inox pentru raftul de sticle si condimente? eu in Buzau nu am vazut....

mobila bucatarie

Ar trebuii sa gasesti si acolo dar daca nu ia legatura cu mine 0740018679 acesta este nr meu de telefon si poate rezolvam problema (sunt mai multe tipuri de dimensiuni diferite cu doua sau trei rafturi etc.)

multumesc.
    O sa mai caut si daca nu gasesc sun.

Mobila de bucatarie a reprezentat totdeauna o investitie mare pentru cei care acorda calitatii o atentie deosebita .Deoarece este asezata intr-o zona umeda ,cu aburi, este normal sa fie bine facuta. Daca mergi la firme locale intreba unde au mai livrat mobila si daca poti vedea cum arata mobila livrata unor clienti dupa 1 an-doi .Ar trebui sa iti dea referinte . Eu am avut la bloc mobila italiana adusa chiar de la mama ei ,cumparata in 95 -acum sta in garaj dar nu arenici o exfoliere sau pata ,asa cum se intimpla cu cei care fac mobilele din pal iar capetele le lipesc cu o banda gen furnir.
    La casa mi-am confectionat din lemn masiv o mobila de bucatarie La ''casa di Roma '' aceasta mobila costa la vremea respectiva 6000Euro fara accesorii si am decis sa o fac pe plan local.Practic am copiat-o . E frumoasa, este buna,nu s-a ditrus dar nu se compara cu cea italiana care era impecabila . Daca ar fi sa mai decid as prefera sa o cumpar de la Casa di Roma pentru calitatea ireprosabila (o bucatarie o iei pentru 10 -15 ani si nu pentru 2-3 ani)Asa am vazut ca se intimpla cu mobila de baie -daca este de calitate tine foarte bine daca nu se exfoliaza
    Daca doresti ceva mai ieftin dar de calitate poti alege Carefour,mobexpert ,Maria Design din Bucuresti .,la Pitesti este o firma de mobila de lemn masiv .
    Trebuie sa vezi dotarile fabricii,daca sunt certificati dupa sistemele calitatii,daca acorda garantie,certificat de calitate etc Sunt mii de firme care si-au cumparat 2-3 utilaje si spun ca confectioneaza mobila dar o fac pe ''genunchi'' deci neprofesionist Oricum este important sa cumperi ceva de calitate indiferent pe ce tip de mobila mergi-lemn masiv sau pal.Cit priveste blatul te sfatuiesc sa nu il aledgi lucios ca se vede orice zgirietura , ci mat sau chiar cu asperitati .Toate blaturile sunt frumoase -dar mai practice cele rugoase De fapt poti alege ca blat marmura sau chiar sticla speciala .Cel mai uzual este acest blat melaminat raportat calitate pret pentru ca celelalte sunt mult mai scumpe si au dezavantajul ca daca nu sunt bine pregatite suprafetele de piatra naturala se pateaza de la orice .(vezi marmura)
    Oricum alegerea depinde de tine insa alege calitatea .Mai bine mai astepti putin si iti faci un lucru de calitate decit sa iei ceva ieftin si slab calitativ.Sunt si firme micute care lucreaza bine si in provincie insa trebuie sa le cunosti si sa iti garanteze lucrarea cel putin 2-3 ani .
    Succes

Poate ca ar fi trebuit spus mai degraba de ce este mai bine cu cant de ABS decat cu cant termoadeziv (ca rezista mai bine la umezeala si socuri mecanice).
    Sau ca e si mai bine ca fronturile de usa sa fie de MDF plastifiat sau vopsit cu vopsea poliuretanica (cum sunt cele de la dulapioarele de baie).
    Sau ca ar fi comoda o mobila de bucatarie cu sertare mari, nu cu usi la dulapurile de jos, ca sertarele le tragi in fata si ai toate la indemana.
    Sau ca PAL-ul sa fie de cel putin 18 mm grosime (nu de 16 cum se mai practica)
    Sau ca ar trebui niste balamale rezistente, si niste sarniere la fel de rezistente in timp.
    Insa toate aceste lucruri costa ceva, si initiatoarea dorea ceva ... ieftin.
    Totusi o bucatarie de 6.000 euro nu cred ca s-ar incadra la categoria ieftin. Cel putin nu din perspectiva veniturilor mele.

Si o sa fiti uimita, insa mobila facuta "pe genunchi", daca stii sa o faci si folosesti produse de calitatea la ea, iese f. aproape de calitatea de la "Casa di Roma". Nu e cazul sa ridicam ode degeaba...
    Viata e complexa si are multe aspecte...

Intradevar domnule Klaus , 6000 euro e o suma si de aceea nici eu nu am dat acei bani la acea vreme ci am facut o copie care arata destul de bine dar asa cum v-am spus nu e la fel .
    Problema este ca mobilierul sa fie executat bine, asa cum ati enumerat dumneavoastra domnul Klaus detaliile.In opinia mea mobilierul modern cu usi MDF plastifiat este foarte bun in cazul in care se doreste ceva modern .Asa cum stim se poate face lucru de calitate si cu bani mai putini dar sa stii ce sa ceri Oricum daca se merge pe mobila moderna MDF -UL este mai bun si nu PAL-UL.Stiti proverbul nemtesc''Sunt prea sarac sa imi permit lucruri ieftine .
    Eu asa as opta

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Material pentru mobilier bucatarie
    De dean în forumul Mobilier
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 02.11.2016, 07:11
  2. Mobilier bucatarie
    De Moshneag în forumul Mobilier
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 04.07.2011, 09:20
  3. Constructie mobilier bucatarie