+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 102 1231151101 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 1014

Subiect: Gazon de exceptie

Gazon de exceptie

Pentru un gazon de exceptie (rasarire, rezistenta, persistenta) va recomand cu caldura o plimbare la padure.
    Acolo veti gasi cel mai bun pamant si culmea GRATIS!
    Un strat de 10 cm este necesar pentru o lucrare de buna calitate.
    Eu asa am procedat si acum am un gazon care creste ca o padure. :P

* nota -Gazonul este Turfline Ornamental - scump, dar merita :P
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	gazon_265.jpg‎ 
Afișări:	2523 
Mărime:	22,3 KB
ID:		58456  
    Cu respect .
    Nicolae

Re: pentru gazon de calitate

Citat Postat în original de nicolae66
    Pentru un gazon de exceptie (rasarire ,rezistenta ,persistenta ) va recomand cu caldura o plimbare la padure . Acolo veti gasi cel mai bun pamant si culmea GRATIS ! Un strat de 10 cm este necesar pentru o lucrare de buna calitate . Eu asa am procedat si acum am un gazon care creste ca o padure :P
    * nota -Gazonul este Turfline Ornamental - scump dar merita :P
    Nu este rea ideea desi putem aduce si ceva daunatori . Un ingrasamint pt gazon ar fi totusi de preferat . Dvs aveti dubita ......
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	ingrasamant_gazon_581.jpg‎ 
Afișări:	929 
Mărime:	86,0 KB
ID:		58457  

gazon

Este foarte adevarat ceea ce spuneti despre daunatorii din pamantul de padure insa beneficiile sunt mult mai mari .
    1. Rata de crestere a gazonului este superioara fata de alte metode (azotat)
    2. Veti descoperi in pamantul de padure si o variatie de floricele ,ceea ce nu primiti in pamantul cumparat din magazin .
    3. Gazonul dobandasete o stabilitate si o rezistenta deosebita datorita mineralelor naturale .
    4. Regenerarea dupa iarna este rapida si nu necesita eforturi in afara de un greblat de voie o data pe luna
    5. Pentru suprafete mari deja este necesar sa apelati la servicii de specialitate

Nume:	gazon_in_aprilie_373.jpg‎ 
Afișări:	8828 
Mărime:	24,8 KB
ID:		36933  
    Cu respect .
    Nicolae

si putem face acest lucru legal?

Citat Postat în original de dmih
    si putem face acest lucru legal?
    Adica ce ? Sa luam pamint din padure ?
    Instalatii verificari-revizii gaze

Pana acum nu am auzit ca cineva ar fi fost acuzat de "furt de pamant " , indiferent daca este din padure sau din camp . Desigur ca nu veti merge la padure cu clopotei de gat !
    Cu respect .
    Nicolae

Citat Postat în original de MIRCEA MAXIMG
    Da, sa luam pamant din padure. Pana la urma fiecare metru de padure are un proprietar, oricare ar fi el.
    Pana acum nu am auzit ca cineva ar fi fost acuzat de "furt de pamant " , indiferent daca este din padure sau din camp . Desigur ca nu veti merge la padure cu clopotei de gat !
    Faptul ca pana acum n-ati auzit nici un caz nu imi confirma daca e legal sau nu.

Nu cu clopotei, ci cu raba. Mie mi-ar trebui vreo 2 rabe sa imbunatatesc terenul din curte (nu e gluma).

In concluzie, stie cineva daca e legal sau nu?

Citat Postat în original de MIRCEA MAXIMG
    Da, sa luam pamant din padure. Pana la urma fiecare metru de padure are un proprietar, oricare ar fi el.
    Faptul ca pana acum n-ati auzit nici un caz nu imi confirma daca e legal sau nu.

Nu cu clopotei, ci cu raba. Mie mi-ar trebui vreo 2 rabe sa imbunatatesc terenul din curte (nu e gluma).

In concluzie, stie cineva daca e legal sau nu?
    Normal ca fiecare petic de pamint are proprietar dar nu fiecare proprietar stie de capul lui , dovada terenuri intregi lasate de izbeliste , deci posibilitati nenumarate sa faceti rost de pamint . Nu vad unde se poate incadra " furtul " de pamint poate cel mult se poate vorbi de distrugere ...probabil . Daca solutia cu caratul nu va satisface puteti incerca la firmele care se ocupa de gradinarit . Au si pamint de vinzare + serviciile specifice.

Multumesc de raspuns.

Multumesc de raspuns.
    Suparat ? Vorbesc serios , pamint de gradina , tratat se gaseste la cei care se ocupa cu amenajari de gradini .
    Instalatii verificari-revizii gaze

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Gazon
    De mariusichim_miv în forumul Gradina / Curte
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 03.10.2010, 18:32
  2. Gazon
    De MFM în forumul Gradina / Curte
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 06.04.2010, 08:41
  3. Gazon