+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 27 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 264

Subiect: Planseu lemn

Planseu la etajul unei case de lemn ???

Va rog sa ma ajutati cu o problema . Casa mea este din lemn . Podeaua etajului este din dulapi de 12 cm grosime , latime intre 20-30 cm si lungi in functie de dimensiunile casei . Suprafata lor nu este egala , poate nu au fost toti de 12 cm , sau poate problema pleaca de la peretii de la parter pe care se sprijina si sint fixati . Oricum , eu vreau sa am o pardoseala perfect orizontala la etaj ca sa montez parchet laminat . Cum rezolv cit mai economic acest lucru ? M-am gindit sa pun polistiren extrudat + armare+amorsa+autonivelanta . Dar ce fac cu diferentele din spatele polistirenului ? Si o autonivelanta de 1 cm grosime ar fi suficienta ? M-am mai gindit la montarea OSB3 de 15 mm . Dar la fel , suprafata nefiind dreapta cum as putea sa-l montez ? Sa fac un caroiaj din lemn de 5 cm care sa fie orizontal ar fi munca de chinez la cite diferente sint intre dulapi . M-am mai gindit sa pun intii ca material de umplutura vata minerala , am cumparat prea multa si mai am suluri o gramada . Va rog sa ma ajutati cu o solutie .
    Multumesc acestui forum pentru solutiile propuse pina acum , m-au ajutat enorm , chiar daca a trebuit sa schimb citeva echipe de meseriasi caposi si inculti .

Re: Planseu la etajul unei case de lemn ???

[quote="antal"]Va rog sa ma ajutati cu o problema . Casa mea este din lemn .................................. Solutii sint mai multe , si eu am avut aceeasi problema ! Daca vad o poza ti-asi recomanda o solutie cit de cit mai rapida !

Citat Postat în original de antal
    Suprafata lor nu este egala, poate nu au fost toti de 12 cm , sau poate problema pleaca de la peretii de la parter pe care se sprijina si sint fixati. Oricum, eu vreau sa am o pardoseala perfect orizontala la etaj ca sa montez parchet laminat. Cum rezolv cit mai economic acest lucru?
    Daca n-ati pus inca nimic peste grinzi, puteti incerca sa le indreptati cu o rindea electrica.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

Prin raschetare cu o masina profesionala de raschetat parchet cu tambur, pe straturi, puteti indrepta diferentele de nivel existente.

Nu stiu unde pot gasi in Tulcea mesteri cu aparate profesionale. Nu stiu cum sta treaba in alte orase dar eu ma izbesc de refuzul meseriasilor , ca sint ocupati , ca lucrarea este prea mica ( nu ii intereseaza financiar ) , sau sint pur si simplu timpiti care nu citesc nici macar instructiunile de pe spatele sacilor , ce sa mai vorbim de manuale de aplicare . Am avut contract cu o firma de constructii care m-a lasat cu ochii in soare , aveau si alte lucrari mult mai mari si m-au lasat pur si simplu . Acum am ramas cu un contract pe care pot sa-l folosesc la ceva nevoi omenesti ...Am cam intrat in panica pentru ca eu intetionez sa ma mut in toamna .Alta solutie nu exista ? In afara de diferentele de nivel dintre dulapi , care sint de 1-3 cm exista si spatiu intre ei , adica pot vedea parterul de sus , e vorba de 1-2 cm , si nu intre toti . Cum as putea sa aduc un nivel orizontal si apoi sa pun OSB sau polistiren ? Sau altceva ?

O solutie ar fi sa montati perpendicular cu directia dulapilor rigle de lemn, cu grosimea de 24 (48 ) mm si latimea de 80 (100) mm, pe care apoi sa montati placile OSB3. Intre riglele de lemn puteti sa asezati vata de sticla pentru reducerea zgomotului de impact.

Va rog, daca aveti posibilitatea de a posta cateva imagini cu podeaua respectiva.

Sunt sigur ca vom gasi o solutie de rezolvare cat mai economica si rezistenta.

Din cauza exprimarii Dvs. referitoare la sprijinul pe peretii de la parter si din cauza ca nu exista dulapi de 12 cm grosime, am crezut ca ati folosit gresit cuvintul "dulap" in loc de "grinda".
    [...] dulapi de 12 cm grosime, sau poate problema pleaca de la peretii de la parter pe care se sprijina si sint fixati.
    Cea mai buna solutie este sa scoateti dulapii si sa-i duceti la un timplar sa ii traga la grosime, prin abric, dupa care sa-i remontati. Sa va ajute "mesterul" care i-a montat, macar asa sa-si rascumpere din greseala!
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

In prima poza se vede marginea "balconului " interior aflat deasupra livingului ( livingul nu este acoperit de etaj, in a doua se vad deformarile lemnului de la uscare. In zona aceasta sint cele mai mari , in restul etajului sint mai rezonabile . Mai postez citeva :

Citat Postat în original de raduca
    Din cauza exprimarii Dvs. referitoare la sprijinul pe peretii de la parter si din cauza ca nu exista dulapi de 12 cm grosime, am crezut ca ati folosit gresit cuvintul "dulap" in loc de "grinda".
    [...] dulapi de 12 cm grosime, sau poate problema pleaca de la peretii de la parter pe care se sprijina si sint fixati.
    Cea mai buna solutie este sa scoateti dulapii si sa-i duceti la un timplar sa ii traga la grosime, prin abric, dupa care sa-i remontati. Sa va ajute "mesterul" care i-a montat, macar asa sa-si rascumpere din greseala!
    Am postat poze cu etajul . Cred ca glumiti , sa demontez casa si sa o duc in Maramures sa o traga la abric ? . Credeti-ma , in situatia mea ati gusta destul de putin astfel de comentarii .

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Sapa egalizare pe planseu de lemn
    De bcoman în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 85
    Ultimul post: 04.01.2018, 10:28
  2. Montare gipscarton pe planseu din lemn
    De duchris67 în forumul Sisteme de gips-carton
    Răspunsuri: 151
    Ultimul post: 09.05.2017, 10:04
  3. Inchidere si finisare planseu lemn
    De badea leo în forumul Corp cladire